Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva, 6 Ocak Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı makamında ziyaret etti. Toplantıya İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan ve İstanbul Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ayşe Zişan Furat da katıldı.

İÜ olarak uluslararasılığa büyük önem verdiklerinden bahseden Prof. Dr. Mahmut Ak, 154 ülkeden 8722 öğrencinin üniversite bünyesinde okuduğunu aktardı. Yabancı öğrencilerden 1364 tanesinin Azerbaycan’dan olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, ‘’Öğrenci sayısının karşılıklı olarak daha da artmasını tabii ki isteriz’’ ifadelerine yer verdi

Savaş hakkında üzüntülerini ifade eden Prof. Dr. Ak, “Bu savaş ortaya çıkınca hepimiz sonuçtan ümitliydik ama ilk kayıplar bizi üzdü. Biz ne yapabiliriz diye düşündük. Orada toplantı yapmayı da düşündük ama salgın ortamından kaynaklı gerçekleştiremedik” şeklinde konuştu. 

‘’Azerbaycan’ın Gelişimine Yarayacak Her Türlü Programa Açığız’’

Azerbaycan’daki üniversitelerle İÜ’nün güzel işbirliklerinin olduğuna değinen Prof. Dr. Ak, 2017 yılında Azerbaycan’dan 12 rektörü ağırladıklarını anlattı. Azerbaycan’daki birçok rektörle samimi ilişkiler içinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Ak, “Azerbaycan’ın gelişimine yarayacak her türlü programa ve yapılacak ortak anlaşmalara açığız. Azerbaycan’dan önemli bir misafiriniz gelirse biz her zaman ağırlamak isteriz. Azerbaycan’daki her yükselen taş her filizlenen ağaç bizi mutlu ediyor” dedi. İÜ hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ak, var olan programları anlatarak salgın sürecinde de çevrim içi olarak düzenlenen sertifika programları ve diğer kursları anlattı. 

Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Narmina Mustafayeva İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. Önceden yapılmış anlaşmalar ve gelecekte yapılabilecek anlaşmalardan bahseden Mustafayeva, “Zaten farklı bir kültür değil, uzak yerleri seçemeyenler Türkiye’yi seçiyor. Kendilerini rahat hissettikleri bir yer” şeklinde konuştu. Önceki günlerde Azerbaycanlı öğrencilerle görüştüğünü belirten Mustafayeva öğrencilerin sorunları ve mutluluklarından bahsetti. Azerbaycanlı öğrencilerin en çok İstanbul Üniversitesi’ni tercih ettiğini belirten Mustafayeva, İÜ ile yapılacak işbirliklerinden mutluluk duyacağını dile getirdi. Mustafayeva, İstanbul Üniversitesi kütüphanesine Azerbaycan’dan kitap hediye etmek istediklerini bildirdi. 


Haber: Yağmur Meltem ATİK
Fotoğraf: Başar UZUN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Galeri