“Engelsiz Üniversite Ödüllerinde” 5 Ödül Birden Kazandık

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirlenen “Engelsiz Üniversite Ödüllerinde” İstanbul Üniversitesi 5 ödül birden kazanarak, büyük bir başarıya daha imza attı.

2020 Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni’ne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, en çok ödül alan üniversitelerin rektörleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yetkililer ile üniversitelerdeki engelli öğrenci birim sorumluları katıldı.

Törenin açılışında ödüller hakkında bilgilendirme yapmak üzere YÖK Engelli Öğrenci Çalışma Grubu Yürütücüsü ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan bir sunum gerçekleştirdi. 

“Uzaktan Öğretim Sürecinde Engelli Öğrencilerimiz İçin Eğitimi Erişilebilir Kılmak En Önemli Önceliğimiz”

Gerçekleştirilen sunumun ardından konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, içinde bulunduğumuz olağanüstü durum nedeniyle geçen yıl YÖK'te yüz yüze gerçekleştirilen töreni bu yıl dijital ortamda düzenlediklerini belirterek, salgın dönemi ile birlikte dünyada ve Türkiye'de yükseköğretim sistemlerinin önemli değişimlerle karşı karşıya olduğuna işaret eden Prof. Dr. Saraç, "Bu süreçte, üniversitelerimizin öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsemesi ve öğrencilerin tedirgin olmayacağı şekilde süreci yürütmelerini ayrıca önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

YÖK olarak, ağır pandemi sürecinde Türk yükseköğretiminin etkin bir şekilde yönetilmesi için, devletin aldığı kararlar çerçevesinde, çevik bir yönetim anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Prof. Dr. Saraç, "Komisyonlar marifetiyle hızlı, esnek kararlar alarak ve alınan her kararı her gün yeniden gözden geçirerek bu süreci yönetiyoruz. Bu arada dünya üniversitelerini ve onların aldıkları kararları da takip ediyoruz. Uzaktan öğretim yol haritamızı belirledik ve bu süreçte öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için çok sayıda kararlar aldık. Uzaktan öğretim sürecinde ise engelli öğrencilerimiz için engel grubuna göre eğitimi erişilebilir kılmak en önemli önceliğimiz oldu" diye konuştu. 

“Bu Yılki Engelsiz Üniversite Ödülleri’ne 841 Başvuru Yapıldı”

YÖK'ün uzaktan eğitimde engelli öğrenciler için alınan tedbirleri de anlatan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, "Yükseköğretim sistemimizde bugün itibarıyla öğrenci sayımız 7 milyon 852 bin 51'dir. YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeylerindeki bu öğrencilerimizin sayısı ise 50 bin civarındadır. Bu sayı yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin yaklaşık yüzde 0,66'sını teşkil etmektedir." diye konuştu. 

Prof. Dr. Saraç, "Engelsiz Üniversite Ödülleri için geçen yıl 80 üniversiteden farklı kategorilerden 668 başvuru yapılmış iken, bu yıl 116 yükseköğretim kurumu tarafından yapılan başvuru sayısı 841'e ulaşmıştır" bilgisini paylaştıktan sonra bayrakların alınmasına katkı sağlayan tüm akademik ve idari personele teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. 

“Engelsiz Üniversite Ödülleri, Üniversitede Eğitim Gören Engelli Öğrenci Sayısını Artıracaktır”

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın ardından konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise Engelsiz üniversitenin, toplumun tüm kesimlerinin önlerindeki fiziki, toplumsal, kültürel ve ekonomik her türlü engeli aşabildiğini, "Engelsiz Türkiye" diye adlandırdıkları ideallerinin temel unsurlarından biri olduğunu belirterek, engelli bireylerin yükseköğrenim haklarının tam, etkin ve eşit şekilde kullanabildikleri engelsiz üniversiteleri, hep beraber bölüm bölüm, fakülte fakülte ve kampüs kampüs el birliğiyle inşa etmeyi önemsediklerini söyledi. Bu ödüllerin üniversite eğitimi gören engelli öğrencilerin de sayısını artıracağını farkında olduklarını ifade eden Selçuk, her daim insanı merkeze almayan, insana önem vermeyen ülkelerin, maddi açıdan ne kadar zengin olurlarsa olsunlar insani gelişim açısından geride kaldığını dile getirdi.

“İstanbul Üniversitesi, 2020 Yılında 5 “Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülü”ne Sahip Oldu”

YÖK tarafından 2018 yılından beri verilmekte olan “Engelsiz Üniversite Ödülleri” dört kategori içeriyor. Üniversitelerin binalarındaki mekânsal erişilebilirlik için “Mekanda Erişilebilirlik-Turuncu Bayrak”; Fakülte, Yüksek Okul, Enstitülerin eğitsel imkanları için “Eğitimde Erişilebilirlik- Yeşil Bayrak”; öğrencilere sağlanan sosyo-kültürel faaliyetlere erişim için “Sosyo-kültürel Faaliyetler-Mavi Bayrak” ödüllerinin yanı sıra her yıl “engelsiz program”, “engelli dostu” vb. gibi değişen kategorilerde ödüller veriliyor. 

İstanbul Üniversitesi 2020 yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde, İktisat Fakültesinde Ek1 Bina ile Mekânda Erişilebilirlik –Turuncu Bayrak, Hukuk Fakültesi ve Siyasal Fakültelerinde ise hem Eğitimde Erişilebilirlik ile Yeşil Bayrak, hem de Sosyo- Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik ile Mavi Bayrak ödüllerini kazandı. Bu yıl ayrıca, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Hukuk Fakültesi Kütüphanesi ve Merkez Kampüs Beyazıt Mekânda Erişilebilirlik Aday Üniversite olarak Turuncu Bayrak Ödülleri kazandılar. 

2019 yılında İstanbul Üniversitesi “Engelsiz Üniversite Ödüllerinde”; Mimarlık Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Fen Fakültesi (Uzay Bilimleri ve Astronomi Bölümü) için Mekanda Erişim – Turuncu Bayrak kategorisinde üç; kişisel ödüller kategorisinde İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Prof. Dr. Ayşe Resa Aydın’a engellilere yönelik katkılarından dolayı verilen “Engelli Dostu” ödülü ile birlikte toplam 4 ödülün sahibi olmuştu. 2019 yılında ayrıca Üniversitemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi “Mekânda Erişim Adaylık Ödülü” kazanmıştı.

Haber: Yasemin DURMAZ
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü