İstanbul Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni

İstanbul Üniversitesi 2019-2020 Akademik yılı açılış töreni iki tören programı şeklinde gerçekleşti. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak açılış konuşmasında büyük alkış aldı.


İstanbul Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreninin ilk bölümü İÜ Rektörlüğü Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk koyma merasimi ile başladı. Daha sonra İÜ Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Salonu’nda açılış töreni gerçekleşti. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak açılış konuşmasına İstanbul Üniversite öğretim üyelerinin başarılarından, öğrencilerin başarılarına kadar pek çok konuya değindi. 


 
“Görevlerimizi Eksiksiz Yerine Getirmenin Kıvancını Yaşıyoruz”

Konuşmasına dünyanın en güzel şehrinde, kadim bir geleneğe ve köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul Üniversitesi’nin çatısı altında bulunmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu söyleyerek başlayan Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarla ülkemize ve milletimize çok önemli katkılar sunduğunu ve gelecek vizyonumuzun sağlam bir şekilde inşa edilmesine öncülük ettiğini vurguladı. Bu öncülükte İstanbul Üniversitesi’nin öğretim üyelerinin, idari personelinin, mensuplarının ve öğrencilerinin hep birlikte pay sahibi olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, “İstanbul Üniversitesi ailesi olarak birbirimize sahip çıkarak sorumluluk ve görevlerimizi eksiksiz yerine getirmenin kıvancını yaşıyoruz” dedi. 

Prof. Dr. Ak üniversitemizde; 901’i Profesör, 402’si Doçent, 329’u Öğretim Görevlisi, 588’i Dr. Öğretim Üyesi, bin 129’u Araştırma Görevlisi olmak üzere, toplam 3 bin 349 akademik personelin görev yaptığını belirtti. Konuşmasına öğretim üyelerimizin başarılarıyla devam eden Prof. Dr. Ak, öğrencilerimizin, okulumuzun başarılarını da tek tek sıraladı. 

Prof. Dr. Mahmut Ak'ın açılış konuşmasının tamamı için Tıklayınız...


 
Av. Malkoç: “İstanbul Üniversitesi’nin Geçmişi Türkiye’nin Geçmişidir”

Prof. Dr. Ak’ın konuşmasının ardından Kamu Başdenetçiliği Tanıtım Filmi gösterildi. Film gösteriminin ardından Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” başlıklı açılış dersini gerçekleştirdi. Av. Malkoç sözlerine “İstanbul Üniversitesi’nin geçmişi Türkiye’nin geçmişidir, Türkiye’deki varlığımızın mühürlerinden birisidir” ifadeleriyle başladı. İstanbul’un ise kültürün, sanatın, ticaretin ve Roma’nın, Bizans’ın, Osmanlı’nın başkenti olduğunu belirten Av. Malkoç, “İstanbul dünya medeniyetinin merkezidir. İnşallah kıyamete kadar böyle kalacaktır” dedi.Konservatuvar’dan Sesler Dinletisi Sunuldu

2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, İÜ Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Demir solistliğinde, Piyano Anasanat Dalı’ndan Doç. Tutu Aydınoğlu ve Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı’ndan Doç. Ceren Dik’in düzenlemeleriyle “Konservatuvar’dan Sesler” dinletisinin sunulmasının ardından tamamlandı.Haber: Tuğçe Ayçin, Hande Nur Ocak, Ahmet Çağatay Bayraktar
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü