İstanbul Üniversitesi Dünya Sıralamasındaki Yerini Korudu

İstanbul Üniversitesi, 2019-2020 dünya üniversiteleri sıralamasında ülke çapında 2. sıradaki yerini korudu. Dünya Üniversite Sıralaması Merkezi’nin (CWUR) açıkladığı verilere göre İstanbul Üniversitesi, dünya genelinde ise 644. olarak Türkiye’nin en değerli araştırma üniversiteleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Üniversitemiz Araştırma Üniversiteleri Arasındaki Yerini Güçlendirdi

CWUR tarafından belirlenen göstergelere göre üniversiteler dünya çapında çeşitli açılardan değerlendirildi. Üniversitenin boyutu göz önüne alınarak üniversite mezunlarının başarıları açısından hesaplanan eğitim kalitesi sıralamasında İstanbul Üniversitesi 389. sırada yer alarak mezunlarının yüksek başarısıyla öne çıktı. İstanbul Üniversitesi; araştırma çıktısı, yüksek kaliteli yayınlar ile etki ve atıflar açısından hesaplanan araştırma performansında ise 610. olarak araştırma üniversiteleri arasındaki yerini güçlendirdi.

Başarımızı Sürdürüyoruz

Dünyanın en değerli 2000 şirketindeki CEO pozisyonlarında bulunan mezunlar açısından üniversitenin boyutu göz önüne alınarak hesaplanan mezunların istihdamı göstergesinde ise İstanbul Üniversitesi 1032. sırada yer aldı. İstanbul Üniversitesi, bu sonuçla güçlü pozisyonlarda mezunları bulunan büyük üniversitelerden biri olduğunu gösterdi. Son olarak, CWUR’un bütün göstergeleri dahil edip Gauss eğrisini kullanarak hazırladığı genel puanda ise İstanbul Üniversitesi 72,8 puan alarak başarısını sürdürdüğünü ortaya koydu.

İstanbul Üniversitesi’nin başarı profilini ve diğer CWUR sıralamalarını görmek için lütfen tıklayınız.