İstanbul Üniversitesi ile Royal London Hospital Arasında Partnerlik Sağlandı

İstanbul Üniversitesi bünyesinde 2017 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk arttırılmış ve karma gerçeklik laboratuvarı Medikal Hologram Laboratuvarı projesi için, İstanbul Üniversitesi ile Royal Londan Hospital arasında partnerlik sağlandı.

Proje kapsamında; tıp ve sağlık alanında arttırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ile oluşturulan klinik senaryolarda, hologram hasta ve interaktif modeller üzerinden öğrencilere ve sağlık çalışanlarına gerçekçi deneyim ve kalıcı öğrenme sağlanması amaçlandı. Bu bağlamda, İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri ile demo dersler gerçekleştirilirken, yurt içi ve yurt dışından birçok üniversite ile de kurulum görüşmelerine başlandı.


Medikal Hologram Laboratuvarı hakkında; projenin fikir sahibi ve 2017’de TÜBİTAK ödülünü kazanan İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Arş. Gör. Dr. Mürsel Haspulat açıklamalarda bulundu. Royal London Hospital ile gerçekleştirilen proje partnerliğini değerlendiren Arş. Gör. Dr. Haspulat, renal transplantasyon konusunda Royal London Hospital ile yaptığı görüşmeler sonucunda partnerliğin sağlandığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi: “Projenin cerrahinin zor alanlarından renal transplantasyon ameliyatı aşamaları, böbrek anatomisi ve anomalileri simülasyonları için üniversitemiz ile Royal London Hospital arasında partnerlik sağladık. Ayrıca, şu ana kadar geliştirilen simülasyonları demo etme ve kurumlarına kazandırma amaçlı Dubai ve Katar sağlık konsültanları Ocak ayında laboratuvarı yerinde ziyarete gelecekler. Projenin ticarileşmesi ve üretilecek uygulamaların Britanya adası satışları için ise Oxford Educational College ile prensipte anlaşıldı.”


Arş. Gör. Dr. Haspulat, projenin Amerika partneri ve eski Microsoft Medikal Danışmanı Dr. Rafael Grossmann’ın ise proje kapsamında geliştirilen demo videolarını ‘’Future of Healthcare’’ konulu global konuşmalarında ve Kostarika-Puravida TED konuşmasında göstererek stratejik partnerlik konusunda çalışmalarına devam ettiğini belirtti.
Haber: Tuğçe AYÇİN

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü