Mezunlarımızdan Dr. Duygu Özmadenci ABD’den Ödül Aldı

Dr. Duygu Özmadenci, yumurtalık kanseriyle ilgili keşfiyle ABD'den ödül aldı. ABD’de 22 yıldır kanser araştırmalarına destek veren OCRA vakfının her yıl sadece 10 bilim insanına verdiği ödülü bu yıl İstanbul Üniversitesi mezunu Dr. Özmadenci kazandı. 


OCRA’nın Her Yıl Sadece 10 Kişiye Verdiği Ödülü Kazandı

İstanbul Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi alan Duygu Özmadenci, eğitimine Fransa’da devam ederek kanser araştırmaları üzerine master ve doktora yaptı ve çalışmalarına ABD’de San Diego Üniversitesi’nde devam etti. Dr. Özmadenci, San Diego Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi’nde yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan Fokal Adezyon Kinaz (FAK) adlı protein ile ilaçlı mücadele yöntemini keşfetti. Deneylerde başarılı olan bu yöntemin kısa sürede kliniklerde de kullanılmaya başlanması bekleniyor. ABD’de 1994’ten beri yumurtalık kanseri araştırmalarına destek veren Ovarian Cancer Research Alliance’nın (OCRA) her yıl bu konuda araştırma yapan 10 kişiye verdiği ‘Ann and Sol Schreiber Mentored Investigator Award’ ödülünü bu yıl Dr. Duygu Özmadenci kazandı. Bu ödül ile birlikte Dr. Özmadenci 75 bin dolarlık bir araştırma desteğinin sahibi oldu. 

Dr. Özmadenci Ödülü Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Yumurtalık kanserinin, bağışıklık sistemini harekete geçiren yeni geliştirilen ilaçlara cevap vermediğinin düşünüldüğünü belirten Dr. Özmadenci, bu ödülle birlikte yeni buluşların yumurtalık kanserine karşı savaşta bağışıklık sistemini harekete geçirebileceğini ifade etti. Dr. Özmadenci, dünyada her 100 kadından birinin yumurtalık kanserinden hayatını kaybettiğini ve son 40 yılda tedavi amaçlı kullanılan çok az ilaç keşfedildiğini söyledi. Ayrıca Dr. Özmadenci şu açıklamalarda bulundu: “Eşini yumurtalık kanserinden yitiren biri, projemin kanserle savaşta başarı göstereceğine inandığı için projeme destek ve eşinin onuruna bağışta bulunmuş. Bu beni duygulandırdı ve daha çok çalışmak için motive etti.”

Haber: Melisa Ünlü