RUR Dünya Üniversiteler Sıralamasında Başarılı Performansımızı Sürdürdük

Üniversitelerin performansını değerlendiren RUR (Round University Ranking) Dünya Üniversiteler Sıralaması açıklandı. İstanbul Üniversitesi; Öğretim, Araştırma, Uluslararası Çeşitlilik ve Finansal Sürdürülebilirlik olmak üzere 4 temel kategoride değerlendirmenin yapıldığı sıralamada, bu yıl da yer alarak başarılı performansını sürdürdü.


RUR Dünya Üniversite Sıralama Sistemi tarafından 11 yıldır gerçekleştirilen üniversite sıralama sonuçları belli oldu. 85 ülkeden bin 100 üniversitenin değerlendirildiği sıralamada 829 üniversite listeye girerken, Türkiye’den de 17 üniversite sıralamaya dahil oldu. 

Üniversitelerin performansını Öğretim (yüzde 40), Araştırma (yüzde 40), Uluslararası Çeşitlilik (yüzde 10) ve Finansal Sürdürülebilirlik (yüzde 10) başlıklı ve farklı etki oranına sahip 4 temel kategoride, 20 gösterge ile ölçen sıralamada bu yıl da yer alan İstanbul Üniversitesi, dünya sıralamasında 536’ncı sırada yer aldı; Türk üniversiteleri arasında ise 9’uncu oldu. Teknik Bilimler alanında dünya genelinde 655’inci, Türkiye’de de 12’nci olan İstanbul Üniversitesi, Doğa Bilimleri alanında da dünya 565’incisi ve Türkiye 13’üncüsü olarak yer aldı. 

“Hem Doğu ve Batı Hem de Geçmiş ve Gelecek Arasında Bir Köprü”

Rusya merkezli RUR Rankings Agency tarafından yayınlanan sonuç sayfasında İstanbul Üniversitesi ile ilgili olarak şu açıklamalara yer verildi: 

“İstanbul Üniversitesi'nin temel özelliklerinden biri yüzyıllardır yükseköğretimdeki liderliğidir. Ülkenin sosyal ve kültürel yaşamında yol gösterici ve etkili bir rol oynamıştır. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en eski eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Üniversitesi, 1453 yılında kurulmuş ve 1933 yılına kadar Türkiye’nin tek yükseköğretim kurumu olmuştur. Yeni üniversitelere öğretim elemanı sağlamış, bilim ve yaşam arasında bir köprü görevi görmüştür. Cumhuriyet ile başlayan aydınlanma ve modernleşmeye doğru hareket eden İstanbul Üniversitesi, Türkiye'nin bilim ve bağımsızlık tarihinin bir yansıması olarak işlev görmektedir. İstanbul Üniversitesi, tarihi boyunca olduğu gibi bugün de bilimsel başarının öncüsüdür. Hem Doğu ve Batı hem de geçmiş ve gelecek arasında bir köprü olan İstanbul Üniversitesi, ulusal ve uluslararası alanda değerli bilgiler ve yetkin bireyler yetiştiren lider bir üniversitedir.”

Haber: Tuğçe AYÇİN

Fotoğraf: Süleyman BERK

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü