Üniversitemiz Toplam Yayın Sayısıyla Zirvede Yer Aldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), “Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması: Araştırma Üniversiteleri” başlıklı bir rapor yayınladı. Araştırma üniversitelerine dair önemli bilgilere ve Türkiye’deki araştırma üniversitelerinin sayısal verilerine yer verilen raporda, İstanbul Üniversitesi; başarılı toplam yayın sayısıyla Türkiye’deki araştırma üniversiteleri arasında zirvede yer alırken, dünya sıralamalarında da yükseliş gösterdi.

YÖK tarafından hazırlanan “Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması: Araştırma Üniversiteleri” başlıklı rapor, araştırma üniversiteleri konusunda kapsamlı bir içerikle yayınlandı. 4 bölümden oluşan raporda; dünyada araştırma üniversiteleri kavramı ve önemi, Türkiye’de araştırma üniversitelerinin belirlenme süreci, araştırma üniversitelerinin fonksiyonel etki alanları ve 2023’e 3 kala ülkemizde araştırma üniversiteleri gibi başlıklara yer verildi.

Toplam Yayın Sayısıyla Zirvedeyiz


Araştırma üniversitelerine dair sayısal verilerin de paylaşıldığı raporda, Türkiye’nin öncü araştırma üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, başarılı performansıyla dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi; 3 bin 951 yayın, 6 bin 561 atıf ve 1620 atıf alan yayın sayısı ile araştırma üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı.

5 bin 736 doktora öğrencisiyle Türkiye’nin en çok doktora öğrencisi bulunan 2’nci araştırma üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, 100/2000 Doktora Bursu Projesi’nden yararlanan 141 doktora öğrencisiyle araştırma üniversiteleri arasında ilk 5’te yer aldı.


QS Sıralamasında Yükseliş Gösterdik

İstanbul Üniversitesi bir diğer başarısını QS (Emerging Europe and Central Asia-EECA) Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri Sıralaması’nda gösterdi. 2019 yılına göre 2 sıra yükselerek bu yıl 26’ncı sıraya yerleşen İstanbul Üniversitesi 74.2’lik genel puanıyla ilk 100’de yer almayı sürdürdü.


“Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması: Araştırma Üniversiteleri” başlıklı rapora ulaşmak için tıklayınız.

QS Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri Sıralamasına (Emerging Europe and Central Asia-EECA) ulaşmak için tıklayınız.

Haber: Tuğçe AYÇİN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü