URAP Sıralamasında İstanbul Üniversitesi'nden Büyük Başarı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesindeki University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan, dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı ve Türkiye’den 82 üniversitenin yer aldığı sıralamada, İstanbul Üniversitesi ikincilik başarısı elde etti. 
İstanbul Üniversitesi; ulusal ve uluslararası alanda elde ettiği başarılarla bilim odaklı üniversite olmayı sürdürüyor. Bir dünya üniversitesi olma vizyonu ile hareket ederek, dünya üniversite sıralamalarında her zaman saygın bir yer edinen İstanbul Üniversitesi, araştırma üniversitesi olmanın sonuçlarını bilimsel ve akademik çalışmalarıyla ortaya koyuyor. “Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü” sloganıyla, tarihi ve kültürel birikimini; sosyal sorumluluk projeleri, uluslararasılaşma yönündeki faaliyetleri ve yenilikçi fikirlere verdiği değerle geleceğe taşıyan İstanbul Üniversitesi, nitelikli eğitimi ile elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) University Ranking by Academic Performance (URAP) Derecelendirme Sistemi tarafından hazırlanan, dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı ve Türkiye’den 82 üniversitenin yer aldığı sıralamada; İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi 2’nci üniversitesi olma başarısını elde ederken, dünyanın ilk 2 bin 500 üniversitesi arasında ise 582’nci oldu. 

Listede 82 Türk Üniversitesi Yer Aldı

Dünya sıralamasında, makale ve atıf puanları hesaplanarak, sadece etki değeri yüksek yüzde 75'lik dilime giren dergilerdeki makaleler dikkate alındı. Sıralamada, ilk sıraya 389 üniversite ile Çin yerleşirken, ABD 352 üniversite ile ikinci, Japonya 141 üniversite ile üçüncü oldu. Listede, 137 üniversitesi bulunan Hindistan 4'üncü, 105 üniversitesi bulunan İngiltere 5'inci sırada yer aldı. Türkiye ise 82 üniversite ile İngiltere'nin ardından 6'ncı sıraya yerleşti.
Türkiye üniversiteleri arasında; Hacettepe Üniversitesi 534'üncü, İstanbul Teknik Üniversitesi 698'inci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 706'ncı, Ankara Üniversitesi ise 787'nci oldu.

Haber: Tuğçe AYÇİN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü