2021-2027 Dönemi Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) Başvurumuz Kabul Edildi

Üniversitemizin 2003 yılında pilot bir uygulamayla başladığı Erasmus serüveni, 2021-2027 dönemi Erasmus Charter for Higher Education (ECHE) başvurusunun Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmesi ile yeni bir döneme başlıyor. İstanbul Üniversitesi, önümüzdeki dönemde de ülkemizde Erasmus programının öncü üniversitelerinden biri olarak insanların hayatlarına dokunmaya ve hayallerini gerçekleştirmeye devam edecek. 

İstanbul Üniversitesi Erasmus+ Programı çerçevesinde 500’den fazla İkili Anlaşması ile her sene öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında faaliyetlerini geliştirerek sürdürüyor. ECHE sertifikası yenilenmesi sayesinde ise hem öğrencilerinin hem de personelinin her yıl daha yoğun ilgi gösterdiği Erasmus+ Programı’na 2021-2027 döneminde daha güçlü bir şekilde katılım sağlanması hedefleniyor. 

İstanbul Üniversitesi, ayrıca, KA103 Programı haricinde Avrupa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps-ESC) ile sadece üniversite öğrencilerine değil, 18-30 yaş arası bireylerin gönüllülük programı çerçevesinde hareketlilik yapmalarına gönderici kuruluş olarak destek veriyor.

Erasmus+ Programı’nın Avrupa sınırlarını aşan politikası ile ön plana çıkarttığı KA107 programı kapsamında ise 2020 senesinde Üniversitemizin Özbekistan, Tunus ve Cezayir’deki 5 üniversite ile birlikte yaklaşık 50.000 Euro bütçeli projesi Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. 

2021-2027 döneminin göze çarpan en önemli hususları arasında dijitalleşme yer alıyor. İstanbul Üniversitesi, Erasmus+ Programının yeni 7 yıllık döneminde de özellikle vurgulanan “Kağıtsız Erasmus” sloganına uyum sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda Erasmus+ hareketliliği sürecinde dijital platformların etkin bir şekilde kullanımına uyum sağlayarak daha hızlı, şeffaf ve çevre dostu bir yaklaşım içerisinde olmak planlanıyor.

Yeni dönemde sadece fiziksel değil aynı zamanda sanal ve karma hareketlilik imkanlarının ortaya çıkması ile katılımcıların, dünyanın geri kalanıyla daha güçlü ilişkiler kurması daha kolay hale gelecek. Bu bağlamda Erasmus+ Programı kapsamında yaklaşık 12 milyon kişinin hareketlilik yapması bekleniyor. 

Erasmus+ 2021-2027 Program Dönemi'ne ilişkin Avrupa Komisyonu tasarısını incelemek için linki tıklayınız.