Dumansız Kampüs Uygulaması, Üniversitemizin Tüm Alanlarına Yayılıyor

İstanbul Üniversitesi, toplum sağlığını korumaya yönelik çalışmaları kapsamında Dumansız Kampüs uygulamasına devam ediyor. 5727 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun” kapsamında, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde başlatılan Dumansız Kampüs uygulaması, üniversitenin tüm alanlarında uygulanmak üzere kademeli olarak sürdürülüyor.

İstanbul Üniversitesi, toplum sağlığı üzerindeki zararlı etkilerinin yanı sıra hem çevresel hem de ekonomik yönden olumsuz sonuçlar doğuran tütün kullanımı ile mücadele için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar kapsamında, üniversitenin tüm açık alanlarında, sigara ve diğer tütün ürünleri ile elektronik sigara kullanımının yalnızca belirlenen alanlarda kullanılabilmesi hedefleniyor.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde açıkça “sigara içilebilir” olarak işaretlenmiş alanlar hariç açık veya kapalı tüm alanlarda uygulanan Dumansız Kampüs çalışması çerçevesinde şu uygulamalar gerçekleştiriliyor:

• Sarı çizgilerle işaretlenmiş sigara içilmez yaya yolu,

• Mavi işaretlerle belirtilmiş “sigara içilmez” dumansız kampüs yolu ve açık alanlar (binalara ait balkon ve çatı dâhil),

• Kırmızı işaretli sigara içilen alan.

Haber: Tuğçe AYÇİN

Fotoğraf: Seyithan ER

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü