Prof. Dr. Atlığ: “Üniversite Gençliği Kendi Musikisinin Sahibi Olduğunu Kanıtladı”

“Prof. Dr. Nevzat Altığ'a Saygı Günü” etkinliği, 21 Ekim’de İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon’da gerçekleştirildi. Atlığ, “Üniversite koroları, Türk gençliği özellikle üniversite gençliği kendi musikisinin sahibi olduğunu ortaya koydu” dedi.


İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) tarafından düzenlenen etkinlikte, OMAR Müdürü Gönül Tunçay Paçacı, “Biz özel bir yazılım hazırlatarak bu eserleri yan yana görebileceğimiz arşiv arama-karşılaştırma portalı kurduk. Bu aşamada bizlerde örneği olmayan eserleri seslendirmek ve iyi icraatçıların eserlerinden seslendirilmiş örnekleri bu portala dahil etmek sürecindeyken Nevzat Atlığ’ın bize sesli ve görüntülü arşivini bağışlaması büyük bir müjdeydi” dedi.


“Üniversitemizin Kadim Yapısı Sayısal Tarihinden Değil, Yetiştirdiği Büyük İsimlerden Bu Rütbeyi Almıştır”


Üniversitemizin kadim yapısı, kültürü ve geçmişinin hiç şüphesiz kendi sayısal tarihinden veya duvarlarından değil yetiştirdiği büyük isimlerden dolayı bu rütbeyi aldığını belirten Prof. Dr. Ak, “Biz bunun bilinciyle üniversitemizden yetişmiş kıymetli bir büyüğümüze olan vazifemizi ifa etmek üzere burada toplanıyoruz. Bu yönüyle başta Nevzat Atlığ hocamızın varlığı, üniversitemize mensubiyeti ve bize olan teveccühü ve lütfu dolayısıyla kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

“Hekimliğimi de Bırakmadım Musikiyi de”


Prof. Dr. Mahmut Ak’ın ardından arşivin muhtevası hakkında bilgilendirme yapan Prof. Dr. Atlığ, “Kendimi musikinin 1953-54 yıllarında odak noktasında buldum ve bir daha ayrılmaksızın bu günlere geldim. Zamanla ihtisasımı tamamlayarak hekimliğime de devam ettim. Hem hekimliğimi bırakmadım hem tabiatı gereği musikiyi de” diyerek ilk çalışmasının üniversite korosuyla olduğunu sözlerine ekledi. Prof. Dr. Atlığ son olarak, “Üniversite koroları, Türk gençliği özellikle üniversite gençliği kendi musikisinin sahibi olduğunu ortaya koydu” dedi.

Haber: Hande Nur Ocak
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü