Rektörümüz Tebriz Üniversitesi Heyetini Ağırladı

İran İslam Cumhuriyeti Tebriz Üniversitesi Rektörü Prof. Mir Reza Majidi ve beraberindeki heyet, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ ı Rektörlük Makamında ziyaret etti.

Tebriz Üniversitesi’nden gelen heyete memnuniyetlerini belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren Fars Dili ve Edebiyatı’nın kendine has bir yeri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ak, “ Üniversitemizde 154 farklı ülkeden 8 bin 339 uluslararası öğrencimiz bulunuyor. Bu öğrencilerin 403’ü İranlıdır” dedi. Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi bünyesinde çıkarılan 21 uluslararası derginin var olduğunu, bu uluslararası yayınlar sayesinde ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini vurguladı.

Tebriz Üniversitesi Heyeti, İstanbul Üniversitesi’nin kültür diplomasisinin yanında bilim diplomasisinde de başarılı olduğunu ifade ederek, İstanbul Üniversitesi’yle iş birliği içinde olmak istediklerini sözlerine ekledi. Tebriz Üniversitesi hakkında bilgi veren heyet, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ak’a üniversitelerini ziyaret etmeleri ve kurulabilecek iş birlikleri için davette bulundu.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Ayşe Zişan Furat, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Güzelyüz’ün hazır bulunduğu ziyaret, karşılıklı hediye takdimi ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Haber: Sedef Başak İKİEL, Ozan AYKUTALP
Fotoğraf: Başar UZUN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü